FANDOM


Łukasz Lewandowski (ur. 10 sierpnia 1974 w Gdańsku) – polski aktor teatralny, telewizyjny, radiowy, filmowy i dubbingowy, również reżyser polskiego dubbingu. Wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie.

W serialu Angelo rządzi podkłada głos dwom postaciom, są to: Maniucha i Prezenter.

Życiorys Edytuj

Pochodzi z rodziny pedagogów. Trenował aikido, szermierkę i pasjonował się wspinaczkami górskimi. Jego debiutem scenicznym była rola satyra pierwszego w sztuce Stanisława Wyspiańskiego Noc listopadowa. Sceny dramatyczne (1997) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego na scenie Teatru Narodowego, gdzie występował w latach 1998-2005. W 1998 roku ukończył studia na wydziale aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jest także absolwentem podyplomowych studiów PR na Uniwersytecie Warszawskim. Występował w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie (2000) i Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2007). Ostatnio można go zobaczyć na deskach Teatru Praga w Jaskiniowcu Roba Beckera w reżyserii Dainiusa Kazlauskasa.

Po raz pierwszy trafił na szklany ekran w telewizyjnej adaptacji powieści Edmunda Niziurskiego Sposób na Alcybiadesa (1998) u boku Andrzeja Nejmana, Małgorzaty Foremniak i Aleksandry Woźniak. Stał się znany z roli organisty Piotra w serialu TVP1 Ojciec Mateusz (2008). Bardzo często współpracuje z radiem, jego głos jest również obecny w polskiej wersji wielu filmów, m.in. w Harrym Potterze.

Od 2008 roku jest również reżyserem dubbingu.

Jest mężem polsko-kanadyjskiej aktorki Magdaleny Alexander-Mickiewicz.

Jest taternikiem i wieloletnim członkiem klubu Klubu Wysokogórskiego (KW) Warszawa.

Nagrody i wyróżnienia Edytuj

  • 1998: XVI Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi – wyróżnienie Jury II za rolę Wujaszka Wani[1] (rola dyplomowa, AT w Warszawie) w przedstawieniu Człowiek to coś więcej niż żarcie w reżyserii Mariusza Benoit
  • 2011: Feliks Warszawski za najlepszą drugoplanową rolę męską – za kreację Jurka w spektaklu Amazonia Teatru na Woli.
  • 2011: IV Festiwal Teatralny „Boska Komedia” w Krakowie – Nagroda za najlepszą rolę męską – za rolę Iwana w spektaklu Bracia Karamazow Teatru Provisorium.
  • 2013: Festiwal Dwa Teatry: Nagroda aktorska za rolę męską w kategorii spektakli Teatru TV – za rolę Iwana w lubelskim spektaklu Bracia Karamazow w reżyserii Janusza Opryńskiego oraz za rolę Drugiego mężczyzny w spektaklu Iluzje w reżyserii Agnieszki Glińskiej[2].

Filmografia Edytuj

Filmy kinowe Edytuj

  • 1997: Kochaj i rób co chcesz – żandarm
  • 1998: Spona – Marcin Ciamciara „Ciamcia”
  • 2000: Nie ma zmiłuj – Tomek Kowal „Szczena”
  • 2000: Obscuratio – chłopak
  • 2001: Pieniądze to nie wszystko – kelner w okularach na gali small-biznesu
  • 2001: Casus belli
  • 2002: Kariera Nikosia Dyzmy – Klemens Poraziński, asystent „Nikosia” w „Polskim Cukrze”

Filmy TV Edytuj

  • 2004: Polskie miłości jako Tadzio, syn Biesagi

Seriale TV/Internet Edytuj

  • 1997: Sposób na Alcybiadesa – Marcin Ciamciara „Ciamcia”
  • 2000-2001: Przeprowadzki – Józuś, pracownik firmy Szczygła
  • 2002-2005: Baśnie i bajki polskie – Królewicz Młody, Zając, Jędrek
  • 2003: Psie serce - głos psa Rejna
  • 2004: Fala zbrodni – chemik Stefan
  • 2004: Cudownie ocalony – Tadzio
  • 2005: Biuro kryminalne – Robert Podgórski
  • 2005: Boża podszewka II – ksiądz Czesław
  • 2006: Oficerowie – Dylu
  • 2007-2009: Pierwsza miłość - Damian, psycholog
  • 2008: Trzeci oficer – Dylu
  • 2008-2014: Ojciec Mateusz – kościelny Piotr
  • 2013: Prawo Agaty - Prawnik Młotkowski
  • 2017: Ucho Prezesa - Marszałek Sejmu (odc. 7)

Polski dubbing Edytuj

  • 2017: Odlotowe wyścigi (2017) - Dick Dastardly
  • 2015: Obiekt schizofrenia – Plus, Pentagon, Trójkąt, Termostat
  • 2011: Magiczny duet – Karsh WarBurton
  • 2010: Różowa Pantera i przyjaciele – Mrówek
  • 2009: Geronimo Stilton – Pułapek
  • 2008: Gormiti – Razzle
  • 2008: Stich!
  • 2008: Niezwykła piątka na tropie
  • 2008: WALL·E − M-O
  • 2008: Garfield: Festyn humoru – Shecky
  • 2008: Dzwoneczek – Pompon
  • 2007: Mroczne przygody Klanu Na Drzewie – Numer 2
  • 2007: Power Rangers: Operacja Overdrive – Tyzonn
  • 2007: Zaczarowana
  • 2007: Miejskie szkodniki – Kim Jong-Shril (odc. 3)
  • 2006: Pokemon: Diament i Perła - Meowth
  • 2006: Yin Yang Yo! –
    • Carl,
    • Fuj,
    • kamerdyner Mistrza Nocy,
    • Flaviour,
    • Gampi Damplestein,
    • Tęczusia,
    • Małż starszy (odc. 45)
  • 2006: Monster Warriors – Luke
  • 2006: Bakugan: Młodzi wojownicy – Hydranoid
  • 2006: Krowy na wypasie − Pik
  • 2005-2007: Podwójne życie Jagody Lee – Taylor
  • 2005: Power Rangers S.P.D. −
    • Boom,
    • Dru
  • 2005: B-Daman – Joshua
  • 2005: A.T.O.M. Alpha Teens On Machines –
    • Shark,
    • Rayza,
    • I akrobata
  • 2005: Garbi: super bryka – Ray Peyton Jr.
  • 2005: Magiczna karuzela – Bartosz
  • 2005: Bill i Ben – Ben
  • 2004-2007: Danny Phantom – Poindexter
  • 2004: Rybki z ferajny
  • 2004: Terminal
  • 2004: Mickey: Bardziej bajkowe święta
  • 2004: Scooby Doo i potwór z Loch Ness – Del
  • 2004: Pupilek – Ian
  • 2004: Iniemamocni – Tony
  • 2004: Baśniowy Świat 5 – Mała Mysz
  • 2003-2006: Bracia koala - Benio
  • 2003-2005: Młodzi Tytani –
    • Napraw (odc. 5),
    • Sami (odc. 11),
    • Obcy pies (odc. 15),
    • Kontroler (odc. 18),
    • Zwinny (odc. 22)
  • 2003: Baśniowy Świat 3 – Amos
  • 2002-2007: Naruto –
    • Mizuki,
    • Ebisu,
    • Shikamaru Nara,
    • Pustynny Gaara,
    • Chōji Akimichi (I seria),
    • Inoichi Yamanaka (seria IV)
  • 2002-2005: Co nowego u Scooby’ego?
  • 2002-2004: Fillmore na tropie -
    • Danny O'Farell,
    • Niki (odc. 4),
    • Tio (odc. 6)
  • 2002: Kryptonim: Klan na drzewie –
    • Numer 13 (M.A.K.A.R.O.N.),
    • Numer 2 (odc. 69-78; Operacja: W.Y.W.I.A.D.)
  • 2002: Harry Potter i Komnata Tajemnic – Zgredek
  • 2002-2005: Looney Tunes: Maluchy w pieluchach − Sylwester
  • 2002-2003: Psie serce – Głos psa Rejna
  • 2001-2004: Samuraj Jack – Ninja (odc. 36)
  • 2000-2006: Słowami Ginger – Carl
  • 1999-2003: Nieustraszeni ratownicy
  • 1998-2000: I pies, i wydra
  • 1998: Przygody Kuby Guzika – Smok Nepomuk
  • 1998: Świąteczny bunt
  • 1996-2004: Hej Arnold! – Harold
  • 1992-1998: Batman - Sidney DeBris
  • 1989-1992: Karmelowy obóz – różne głosy, przede wszystkim Chester
  • 1988-1991: Szczeniak zwany Scooby Doo – Ryży Śledziuch
  • Władca Pierścieni – Frodo Baggins
  • Atomrówek – Atomrówek

Reżyseria dubbingu Edytuj

  • 2015: W głowie się nie mieści
  • 2014: Witaminator: Podniebny as
  • 2014: Wakacje z trupami
  • 2014: Star Wars: Rebelianci
  • 2014: Strange Hill High
  • 2013: Uniwersytet potworny
  • 2013: Blog na cztery łapy
  • 2012: Wkręty z górnej półki
  • 2011: W jak wypas
  • 2011: Akwalans
  • 2010: Szesnaście życzeń
  • 2010: Zeke i Luther - Próba sił
  • 2010: Czytaj i płacz
  • 2010: Zeke i Luther (II seria)
  • 2010: Konkurs kulinarny
  • 2009: Książę i żebrak – hollywoodzka opowieść
  • 2008: Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel

Reżyseria słuchowisk Edytuj

  • 2012: Pinokio
  • 2012: Antygona
  • 2012: Opowieść wigilijna
  • 2012: Alicja w Krainie Czarów
  • 2010: Scooby Doo: Klątwa Kleopatry
  • 2010: Scooby Doo: Piraci, ahoj!
  • 2010: Aloha, Scooby Doo
  • 2010: Brzydkie kaczątko
  • 2010: Śpiąca królewna
  • 2010: Calineczka
  • 2010: Kopciuszek
  • 2010: Bazyliszek
  • 2010: Piotruś Pan
  • 2010: Kot w butach
  • 2010: Jaś i Małgosia
  • 2010: Tomcio Paluch
  • 2010: Opowieść wigilijna
  • 2010: Pan Twardowski
  • 2010: Królewna Śnieżka
  • 2010: O wawelskim smoku
  • 2010: Mała syrenka
  • 2010: Królowa śniegu
  • 2010: Czerwony Kapturek
  • 2010: O czterech muzykantach z Bremy
  • 2010: O Wandzie, co Niemca nie chciała
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.